Березовий сік, або
березовица дуже цінний продукт, який надає сприятливий вплив на весь організм людини. ТРОХИ ПРО ВОДУ І РОЗЧИНАХ Згадаймо нерозривно пов'язану тріаду: СКЛАД, БУДОВА І ВЛАСТИВОСТІ. При однаковий складі може бути різне будова речовини і, тому, різні його властивості. Прикладом можуть бути ізомери цукрів глюкози і фруктози, що мають однаковий склад C, але різну будову молекул і дуже різняться властивості.

O, а з
кластерів, побудованих, здебільшого, з 2-5 молекул. Ці кластери з'єднуються між собою в дуже складні структури води. Кількість таких можливих структур води вкрай численне.

Прикладом тому можуть бути форми сніжинок: серед досліджених мільярдів сніжинок поки ще не знайдено двох однакових. У природній воді, крім молекул води з легким воднем (H — проти) H
O, в невеликих кількостях містяться також молекули води з важким воднем (D — дейтерій) D
O. Крім того, в природі немає чистої води, а завжди є водні розчини різних речовин у різних концентраціях, присутність яких сильно змінює водну структуру. У березовому соку O води, а також є своя
особлива структура рідини, вельми корисна для здоров'я. Тому березовий сік корисний навіть не стільки містяться в ньому розчиненими речовинами, скільки своєю особливою структурою рідини. Ця структура починає поступово змінюватися відразу після вилучення соку з берези і через 2 години стає вже сильно зміненої.

Тому особливо корисний саме свіжий березовий сік, а не зберігався і не консервований. Пити березовий сік у свіжому вигляді — задоволення. Це приємний, освіжаючий і зміцнюючий організм напій, за смаком мало відрізняється від простої води. Він здавна славиться своїми цілющими властивостями — це екологічно чистий, смачний, цілющий, освіжаючий прохолодний напій.

Поки не розпустилися клейкі листочки (приблизно за місяць до появи листя і цвітіння, в період танення снігу), у беріз починається сокорух, зване «плач берези». Протягом 15-20 днів, береза дає нам злегка солодкуватий березовий сік. Сік дерева, що росте біля жвавої траси або в промисловій зоні міста, замість користі принесе шкоду.

Безглуздо купувати і березовий сік в магазинах, т. к. при консервуванні знищуються практично всі корисні речовини. Як правильно добувати сік? Потрібно вирізати невеликий квадратик зовнішньої кори і на зачищеному місці коловоротом провернути поглиблення на 3-4 сантиметри. Сік потече жвавої цівкою. Можна приєднати жерстяної жолобок, можна переганяти його в пляшку за допомогою марлевої стрічки. Після збору соку треба щільно замазати надріз пластиліном, воском, господарським милом або забити його мохом.

Це вбереже дерево від проникнення бактерій і грибів. В давнину березовий сік збирали в спеціальні туескі з берести — вважалося, що в них він краще зберігає свої властивості. Але з неменшим успіхом сік можна збирати в скляні банки або в пластикові пляшки. Як правильно взяти сік і не заподіяти дереву шкоди. По-перше, брати його слід з дерев діаметром 20-30 см, молоді і старі берези краще не чіпати.

По-друге, у одного дерева можна брати не більше 1 літра соку в 2-3 дні. Пробити кору можна ножем або стамескою (але не дуже глибоко). У проріз вставляється жолобок з тонкого алюмінію або пластмаси, за яким сік крапля за краплею буде збігати в ємність. Потім, коли сік буде зібраний, не забудьте замазати отвір садовим варом, заткнути шматочком моху або заліпити воском. Є більш щадний спосіб: зрізається всього лише гілка на сучку, а на обрубок вішається пляшка. Користуючись цим прийомом, на одне дерево можна повісити відразу декілька скляних або пластмасових пляшок.

Обрізаний сучок повинен бути опущений трохи вниз (вітку можна прив'язати мотузкою до нижнього сучку або до стовбура дерева). Вдень, коли пригріває сонце, сік біжить швидше — про це треба пам'ятати, вчасно перевіряючи, як наповнюється тара. Найкращим часом для збору соку вважається проміжок між 12 і 18 ч., коли він тече найсильніше. Від діаметра стовбура берези залежить кількість отворів, які можна зробити: якщо діаметр стовбура 20-25 см — тільки одне, при 25-35 см — два, при 35-40 см — три, а якщо діаметр більше 40 см — допустимо зробити чотири отвори .

ПОРАДИ Період виділення березового соку залежить від погодних умов. Наприклад, якщо під час березневої відлиги сік вже почав текти, і несподівано ударили морози, він може на якийсь час припинити виділятися. Як правило, сік починає бігти, коли тане сніг і набухають бруньки, приблизно в середині березня. Збирати сік припиняють, коли розпускається листя, в другій половині квітня. Збирати березові сльози потрібно тільки в екологічно чистих лісах,
тому що дерево здатне вбирати шкідливі речовини і вихлопні гази.

Краще всього вибрати березу, діаметр якої не менше 20 см, з добре розвиненою кроною. На відстані 20 см від землі в стовбурі дерева акуратно проробляють маленький отвір. Важливо знати, що, в основному,
сік йде в поверхневому шарі між корою і деревиною, тому глибоке отвір робити не слід. У зроблений отвір або під ним прикріплюють лоток з берести або інше напівкругле пристосування, по якому стікатиме сік. Жолобок повинен бути направлений в пляшку, банку або пакет.

Зберігати березовий сік слід в холодильнику і не більше 2-х діб (хоча деякі зберігають до 1 місяця, але сік втрачає майже всі свої корисні властивості). Як і всякий сік, березовий сік найкраще вживати свіжим, що зберігалися не більше 2-х годин. При грамотній підсочці, коли акуратно підсікаються кора і кілька шарів деревини, великої шкоди дереву не завдається. У науковій літературі немає згадок про загибель беріз через добування — навіть промисловим способом — березового соку. До речі, один з показників життєдіяльності берези — сокопродуктівность.

Якби вона з року в рік знижувалася, можна було б говорити, що підсочка підриває здоров'я дерева. Однак п'ятирічні спостереження за подсочкой на Середньому Уралі показали: сокопродуктівность не тільки не знижується, а, навпаки, має тенденцію до збільшення. Натуральний березовий сік відомий своїми цілющими властивостями Для лікарських цілей частіше використовують два види берези — повисла і розлога. Використовують бруньки, листя, сік, активоване вугілля, дьоготь, одержуваний сухою перегонкою деревини, ксиліт — замінник цукру для хворих на діабет, одержуваний з відходів деревини, — і все це широко застосовується в медицині.

Корисні біологічні сполуки, солі і мінерали, розчиняючись в соку, утворюють майже універсальні ліки. Він містить 0,5 — 2% цукру, багатий вітамінами. До складу соку входять ферменти, органічні кислоти, дубильні речовини, солі кальцію, калію, заліза, рослинні гормони, глюкоза і речовини, що володіють високою антимікробною активністю (фітонциди). Щороку людина повинна вживати не менше 8-10 л березового соку. Березовий сік руйнує сечові камені, ефективний при лікуванні виразки шлунка та печінки, головного болю, бронхіту, кашлю, а також при ревматизмі, радикуліті та артриті, видаляє з організму шкідливі речовини.

Крім того, березовий сік має регенерує дією і стимулює обмін речовин, також є прекрасним дієтичним і освіжаючим напоєм. Березовий сік допомагає при авітамінозах, анемії, туберкульозі, раку матки, простудних і шкірних захворюваннях. Приймають його також як сечогінний і протиглисний засіб, набряках серцевого походження, золотусі, подагрі, для профілактики карієсу зубів. Систематичний прийом березового соку надає загальнозміцнюючу і тонізуючу дію. Весняний березовий сік приймають при авітамінозах, алергічних захворюваннях, при каменях у нирках і сечовому міхурі, при золотусі, цинзі, простуді, при недокрів'ї. І особливо корисний він хворим на туберкульоз легенів, ангіною.

Березовий сік багатий нікотинової, яблучної та глутамінової органічними кислотами. Він містить калій, кальцій, магній, залізо і дубильні речовини. Завдяки цим компонентам, березовий сік володіє хорошими тонізуючими косметичними властивостями. У науковій літературі згадується антиоксидантна і протипухлинна активність березового соку.

Рекомендується також його пити при різноманітних хворобах дихальної системи, включаючи туберкульоз; каменях у нирках і жовчному міхурі, подагрі, ревматизмі, набряках, загоюються ранах і виразках. З точки зору фітотерапії березовий сік одне з кращих природних засобів для поліпшення обміну речовин. Незважаючи на те, що березовий сік мало відрізняється від води, він відмінно бродить і робить позитивний вплив на роботу шлунка. Колись березу на Русі називали «деревом чотирьох справ»: «Перша справа — світ висвітлювати, друга справа — крик втішати, третя справа — хворих зцілювати, четверта справа — чистоту дотримуватися». Російська людина грамоту освоював на бересті, освітлюваної березової ж скалкою. «Крик» від скрипу возових коліс втішався березовим дьогтем, та й відвари з бруньок берези давалися немовлятам «від крику».


І сьогодні кожен рік заготовляють у лісах запашні і гнучкі березові мітли та віники. Бо березовий віник поза всякою конкуренцією в лазні, де він не стільки страж чистоти, скільки багатостороннє лікарський засіб. Існує чудовий засіб для лікування різних порізів, саден і шкірних поразок —
«Берізка». 3/5 пляшки заповнити клейкими березовими бруньками, залити під горлечко горілкою, щільно закупорити і залишити в темному місці для настоювання на 2-3 тижні. Зберігати в темряві, не зливаючи рідину з нирок. Розчин добре зберігається в темному прохолодному місці 2-3 роки.

За допомогою до берези звертається не тільки народна, а й наукова медицина. Від всяких недуг здавна використовуються чи не всі частини дерева: і не розкрилися бруньки, і молоде листя, і нарости чаги-гриба на стовбурах, і добувається з берести сильний антисептик — березовий дьоготь. Медичні дослідження показали, що прийом хоч би однієї склянки в день протягом 2-3 тижнів (оптимально випивати три рази на день по склянці за півгодини до їжі) допоможе організму впоратися з весняною слабкістю, авітамінозом, неуважністю, втомою і депресією. Березовий сік протипоказаний страждають алергією на пилок берези. Березовий сік підвищує опірність організму до простудних, інфекційних і алергічних захворювань, надає глистогінний, сечогінну, протипухлинну дію. Також соком берези корисно протирати шкіру при екземі, вуграх, зволоження і очищення сухої шкіри.

Корисно нанести на шкіру обличчя наступну маску: змішати 1 ст. л. сметани з 2 ст. л. березового соку і 1 ч. л. меду. Тримати таку маску потрібно близько 15 хвилин, змити прохолодною водою, шкіра після неї придбає красивий матовий відтінок.

Березовим соком корисно мити волосся при лупи, для посилення їх росту і появи блиску і м'якості. Таким же властивістю володіє настій березового листя. Якщо вам вже більше 40 років, спробуйте періодично протирати обличчя тонізуючим засобом:
Змішайте склянку березового соку з одним флакончиком (40 мл) настоянки женьшеню. Протирайте обличчя такою сумішшю вранці і ввечері перед використанням денного або нічного крему.

Але обов'язково після очищення шкіри. Ідеальний косметичний засіб — натуральний березовий сік. Але він доступний тільки навесні, і то — якщо у вас під боком березовий гай, до того ж в екологічно чистому районі. Для косметичних цілей можна купити консервований березовий сік в продовольчому магазині. Ще краще — використовувати самостійно добутий і заморожений в невеликих порційних пакетиках.

Настоянка женьшеню продається в аптеці. До речі, можна там же з цією метою купувати настоянки родіоли рожевої, елеутерококу або софори японської. Всі вони прекрасно покращують стан шкіри, сповільнюють старіння.

Для консервації березового соку можна додати в свіжий сік спирт до отримання фортеці 16-18 градусів (об'ємних відсотків). Зберігати в темному прохолодному місці. Для посилення дії можна додати по 40-50 березових бруньок на півлітрову пляшку.

Березовий сік хороший засіб від імпотенції, помічник при клімаксі: якщо випивати хоча б по склянці соку на день, то зникне сонливість, відчуття втоми, дратівливість та інші супутні клімаксу явища. Здоровим людям можна приймати свіжий березовий сік необмежено (звичайно, уникаючи передозування загальної кількості рідини) замість чаю, компоту, води протягом 1-2 місяців. Зберігати сік потрібно в холодильнику, тому що він швидко псується, скисає.

Корисно змішувати березовий сік з усіма видами соків, наполягати на ньому звіробій, плоди шипшини, листя м'яти, чебрецю, меліси, базиліку, цвіт липи і т. д. Цілющі властивості лікарських рослин, овочів, фруктів доповнюють лікувальну дію березового соку. Фінські лікарі виявили, що солодкі сиропи, приготовлені з березового соку, не тільки запобігають карієс зубів, але навіть зупиняють його розвиток. Тому березовий сік, а також сиропи і льодяники з нього рекомендують для профілактики захворювання зубів у дітей. ЛІКУВАННЯ Березовим соком При паразитарних і грибкових шкірних захворюваннях одночасно з щоденними зовнішніми промиваннями, примочками, компресами з березового соку рекомендують випивати по 1 склянці березового соку в день, краще вранці натще.

У разі високої температури тіла, венеричних захворювань березовий сік п'ють по 1 склянці перед їдою 3-4 рази на день, дотримуючись молочно-рослинної дієти. При авітамінозах, анемії, туберкульозі, у разі атеросклерозу, набряків серцевого походження, золотухи, для профілактики карієсу, як сечогінний, антигельминтное засіб березовий сік п'ють по 0,5-1 склянці 3-4 рази на день протягом 3-4 тижнів. У разі ангіни та інших запальних захворювань горла і ротової порожнини соком берези полощуть горло.

При хронічному нежиті слід пити навесні щоранку по 1 склянці свіжого березового соку. Березовий сік добре жене камені і пісок з нирок і сечового міхура (руйнує сечові камені переважно фосфатного і карбонатного походження, не впливаючи на оксалатних і сечокислі). Для цього його слід пити натщесерце по 1 склянці. При подагрі, артриті, ревматизмі, як сечогінний і загальнозміцнюючий засіб сік приймають всередину по 1 склянці тричі на день. Курс лікування 1-1,5 місяця ..

Березовий сік рецептShare →